Food Pharmacy

To nie jest zwykły blog o żywności. Jest wynikiem dziesiątek tysięcy badań klinicznych.

Do tej pory ludzie zaczęli już zdawać sobie sprawę, że to co jemy wpływa na to, jak się czujemy. Niektórzy z nas zauważyli, że spożywanie niektórych produktów spożywczych pobudza i dodaje wigoru, a u innych prowadzi do bólu żołądka. Zastanówmy się – czy jedzenie brokułów może zapobiec rakowi? Czy duże dzienne spożycie kurkumy naprawdę pomaga zachować zdrowie? Czy to nie są zbyt daleko idące teorie?

Nie według nauki. Żyjemy w interesujących czasach – co dwa dni pojawiają się nowe badania nad naszą florą jelit / bakteriami jelitowymi / florą jelit i pokazują, że zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych może zapobiegać wielu chorobom, takim jak infekcje, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, ból stawów, MS, cukrzyca, bóle głowy, ADHD, stany zapalne skóry, trudności ze snem i rak. Faktem jest, że jedzenie, które wkładasz do ust daje różnię, także na poziomie komórkowym. Analogicznie,  zbyt dużo cukru i przetworzonej żywności może powodować chorobę, natomiast właściwe odżywianie pomaga zachować zdrowie i czujność.

Tak więc nie chodzi o zwykły blog o żywności. Prezentujemy wam mieszanka badań naukowych z całego świata i receptur z chaotycznej kuchni w Sztokholmie. Oto co się dzieje, gdy emerytowany profesor Stig Bengmark (który poświęcił swoje życie na badania naukowe i wpływ żywności na nasz układ odpornościowy) zderzy się z dwoma optymistycznymi hipochondriami.

Serdecznie cię witamy. Cieszymy się, że nas znalazłeś. Do dzieła!

Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nas na Facebooku lub Instagramie. Pierwszą książkę naszego autorstwa kupisz tutaj, a Synbiotic15 profesora Bengmarka – tutaj


Komentarze
Komentarz

Przynajmniej jeden twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez admina, aby były one widoczne na stronie.