Food Pharmacy

Mleko mleko mleko.

Jesteśmy w Kalmar, na południu Szwecji. Cofamy się półtora roku wstecz.

– Mia, czy w naszej książce powinnyśmy napisać coś o mleku?

– Co masz na myśli?

– Cóż, Stig nauczył nas, że spożywanie mleka w dużych ilościach może nasilać stres oksydacyjny, stany zapalne, przedwczesne starzenie się i zwiększać ryzyko wczesnej śmierci. Ale nawet jeśli o tym napiszemy, chyba nikt w Szwecji w to nie uwierzy?

– Nie, chyba nie, mleko jest zdecydowanie świętą krową. Większość ludzi nadal uważa, że ​​mleko pomaga budować silne kości.

– Ciekawe, i to pomimo faktu, że kruche kości są znacznie częściej spotykane wśród nas, konsumentów mleka w Skandynawii, niż u ludzi z innych części świata…

Przenieśmy się w czasie do sytuacji z wczoraj. Znajdujemy się w stołówce w fińskiej wsi, zabijając czas przed naszym wykładem i czytając w czasopiśmie “American Journal of Epidemiology” o nowym researchu prowadzonym przez Uniwersytet w Uppsali i Karolinska Institutet w Sztokholmie, w którym zbadano spożycie mleka wśród 106 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku średnim oraz wzwyż . Zgodnie z tym artykułem wyniki nie pozostawiają wątpliwości: duże spożycie mleka może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Ale dlaczego? Wyniki potwierdzają, że wysokie spożycie mleka wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, głównie wśród kobiet. Problemem wydaje się być cukier mlekowy, laktoza, który może powodować stres oksydacyjny, zapalenie, przedwczesne starzenie się i zwiększać ryzyko wczesnej śmierci. Przeciwutleniacze są silną bronią przeciwko stresowi oksydacyjnemu i przewlekłym zapaleniom, ale badania wykazują, że nawet wysokie spożycie owoców i warzyw może całkowicie wyeliminować ryzyko związane z spożyciem mleka. Ryzyko to jest większe w przypadku mleka niż jogurtów, co prawdopodobnie wynika z faktu, że w trakcie fermentacji cukier mleczny zostaje częściowo rozbity.

Koniec końców, dobrze nam z tym, że w naszej książce zakwestionowałyśmy właściwości narodowego napoju Szwecji. W dodatku w nadchodzącej książce kucharskiej zgromadziłyśmy wiele świetnych przepisów wykorzystujących alternatywy dla mleka krowiego!

Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nas na Facebooku lub Instagramie. Pierwszą książkę naszego autorstwa kupisz tutaj, a Synbiotic15 profesora Bengmarka – tutaj


Komentarze
Komentarz

Przynajmniej jeden twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez admina, aby były one widoczne na stronie.