Przepisy

Twój nowy najlepszy przyjaciel – zdrowe ciasto marchewkowe.

Zdrowe ciasto marchewkowe dobrze wpłynie na twoje bakterie jelitowe – prawda czy fałsz? Odpowiedź brzmi: prawda.

W imieniu waszej flory jelitowej, chciałybyśmy zawrzeć z wami umowę. Czy możemy się zgodzić, że od teraz będziecie stosować już tylko ten przepis na ciasto marchewkowe? Że zwiniemy w papierowe kulki wszystkie inne przepisy na ciasta marchewkowe, w których znajduje się przetworzony cukier, mąka pszenna i kremowy serek philadelphia, a na ścianie zawiśnie ten oto przepis (nie zapomnijcie najpierw go wydrukować)?

Zgoda? Zniszczyłeś już tamte przepisy? A więc do dzieła.

Umieść w blenderze 2 szklanki nasączonych orzechów nerkowca, 2 łyżki oleju kokosowego, około 6 łyżek miodu, 2 łyżki cytryny i trochę wody. Miksuj, aż uzyskasz aksamitnie gładki i puszysty lukier, którego w żadnym wypadku nie powinieneś próbować. Zjadłbyś wszystko.

Weź dwie duże marchewki. Jak duża powinna być duża marchewka? To oczywiście bardzo podchwytliwe pytanie. Jeśli jesteś bobasem, marchewka może wydawać ci się gigantyczna, a jeśli przechodzisz właśnie kryzys wieku średniego, może sprawić wrażenie mniejszej. Dla pewności umieściłyśmy kilka rzeczy tuż obok marchewek. Żebyś wiedział, o jaki rozmiar chodzi.

Posiekaj lub poszatkuj marchewkę, wymieszaj z jedną szklanką daktyli, 1.5 szklanki mąki owsianej, połową szklanki wiórków kokosowych i jedną łyżką cynamonu cejlońskiego. Masę umieść w okrągłej brytwance (tortownicy). Gotowe!

Żartujemy. Teraz wymieszaj wszystkie składniki aż będą lepkie. Umieścić połowę mieszanki ciasta marchewkowego w tortownicy i rozprowadzić jedną trzecią lukru na wierzchu. Umieść w zamrażarce. Gdy ciasto jest już zimne zimne, wyjmij z zamrażarki i powtórz dokładnie to samo: umieść w tortownicy resztę ciasta i lukru, równomiernie rozprowadzając go na cieście marchewkowym. W ten sposób otrzymasz niesamowicie pyszny tort marchewkowy z dwiema warstwami lukru.

Kiedy już uda ci się zrobić tak pyszne ciasto, istnieje ryzyko, że będziesz chciał pożreć je w całości. Przecież to zdrowy marchewkowy tort, prawda? Cóż, chcemy wywiesić maleńką czerwoną flagę (około 2.5×2.5cm), i zwrócić uwagę, że takie ciasto w dalszym ciągu podnosi poziom cukru we krwi (ale w przeciwieństwie do regularnego ciasta marchewkowego, zawiera także antyoksydanty i błonnik). Dlatego nie przesadzaj. Nie jedz ciasta na śniadanie. Traktuj je jako deser lub szwedzką fikę.

Koniec kazania. Teraz możesz rozkoszować się swoim ciastem marchewkowym – jest tego warte.

Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nas na Facebooku lub Instagramie. Pierwszą książkę naszego autorstwa kupisz tutaj, a Synbiotic15 profesora Bengmarka – tutaj


Komentarze
Komentarz

Przynajmniej jeden twój komentarz musi zostać zaakceptowany przez admina, aby były one widoczne na stronie.